اشتباه اول

گول ظاهر تبلیغات ارزان قیمت، تراکتها و مسیج های تبلیغاتی را نخورید

امروزه به علت نبود نظارت دقیق و مؤثر روی واردات محصولات نظارت تصویری و دوربین مداربسته بازار این صنف مملو از اجناس بی کیفیت و بدون گارانتی معتبر شده است.

 وجود اجناس تقلبی و کپی های فوق العاده مشابه از اجناس اصلی در کنار تبلیغات فریبنده و قیمت های ارزان شبه انگیز انتخاب خوب بنا بر نیاز مشتری را در بحث مهم سیستم امنیتی و نظارت تصویری را با چالش جدی مواجه کرده است. دوربین مداربسته و سیستم امنیتی و نظارتی از بابت کیفیت چنان مهم است که آبرو و سرمایه ی و امنیت خاطر ما تحت نظارت و حفاظت آن است، لباس خوش ظاهر نیست که با شستشو آب رفته و غیر قابل استفاده شود و ما افسوس نخوریم. اشتباه در انتخاب، پشیمانی غیر قابل جبران به بار خواهد آورد.

راه حل اشتباه اول

  • سعی کنید با افراد شناخته شده و دارای مجوز مشورت کرده و استعلام بگیرید.
  • به استعلام و مشورت با یک شخص و شرکت اکتفا نکنید.
  • اجناس شناخته شده و شناسنامه دار خرید کنید.
  • از فروشگاه هایی خرید کنید که کیفیت تصویر دوربین و dvr را نیز ضمانت و گارانتی کنند. بخاطر اینکه در بسیاری از اجناس موجود در بازار پس از نصب و راه اندازی به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهد.
  • حتماً سعی کنید ار نصابان و تکنسین های مجرب برای نصب استفاده کنید. هر چه نصاب ها استاندارد نصب را رعایت کنند کیفیت و طول عمر و ضاهر کار بیشتر و بهتر خواهد بود.

اشتباه دوم

استفاده از دوربین گردان یا اسپیددام برای اهداف امنیتی بدون بکار گیری اپراتور

دوربین مداربسته چرخشی با هدف کاربریِ نظارتیِ کنترل شده طراحی شده اند. این بدین معناست که اولا استفاده از این دوربین در کاربری های امنیتی اصلا مفید نخواهد بود، چراکه دوربین در هر لحظه تنها یک زاویه خاص را می بیند و ممکن است در زمان وقوع حادثه یا سرقت دید دوربین بر نقطه ای به جز محل حادثه قرار گرفته باشد. از طرف دیگر دوربین های گردان نیازمند اپراتوری هستند که آنها را بگرداند و به زاویه مناسب ببرد. پس در صورتیکه سیستم مداربسته شما یک سیستم منفعل باشد (اپراتور نداشته باشد) دوربین عملکردی کاملا مشابه یک دوربین ثابت دارد.

راه حل اشتباه دوم

در صورتی که میخواهید یک سیستم امنیتی موثر داشته باشید بهترین روش استفاده از دوربین های ثابت در تمامی ورودی ها و نقاط حساس است، به صورتیکه بتوانید در هر لحظه وقوع حوادث را ببنید و در صورت نیاز به بازپخش تمام دوربین ها دسترسی داشته باشید. برای پشتیبانی از دوربین های ثابت و افزایش تاثیر آنها می توانید در محیط های بزرگ از دوربین های گردان نیز استفاده کنید به این شرط که اپراتوری برای کنترل آنها وجود داشته باشد.

اشتباه سوم

استفاده از دوربین های گردان یا اسپیددام برای پوشش گسترده

اشتباه دیگر در استفاده از دوربین های گردان، استفاده از این دوربین برای پوشش یک محوطه بزرگ است. دوربین گردان گرچه می تواند در تمام ۳۶۰ درجه زاویه اطراف خود بچرخد اما نمی تواند به صورت هم زمان تمام این زوایا را فیلم برداری کند پس اگر حادثه ای پشت دید دوربین اتفاق بیوفتد شما به هیچ عنوان نخواهید توانست به بازپخش آن دسترسی داشته باشید.

راه حل اشتباه سوم

راه حل سوم هم استفاده از دوربین های ثابت بیشتر برای پوشش گسترده است. در صورتی که محیط شما بسیار بزرگ است باید در تمام ورودی ها یا مناطق حساس دوربین نصب کنید و در نهایت برای پشتیبانی از یک دوربین گردان استفاده کنید.

اشتباه چهارم

استفاده از دوربین های WDR در محیطهای پر نور یا کم نور

WDR مکانیزیمی است برای بهینه کردن تصویر با جلوگیری از وقوع ضد نور در نقاطی از تصویر. این بدان معناست که زمانی استفاده از این مکانیزم معنا پیدا می کند که اختلاف سطح نوری زیاد در نقاطی از تصویر وجود داشته باشد. در صورتیکه محیط شما به صورت یکپارچه کم نور یا پر نور است استفاده از این دوربین ها تنها هزینه شما را افزایش می دهد.

راه حل اشتباه چهارم

بیشتر دوربین های مداربسته در محیطهای پر نور عمکلرد بسیار خوبی دارند و نیاز به استفاده از دوربین خاصی نخواهید داشت. اما در محیط های کم نور میتوانید از دوربین های Low illustration استفاده کنید که نیاز به نور کمتری برای تشکیل تصویر دارند یا به طور ساده نور محیط را با لامپ و روشنایی افزایش دهید.

اشتباه پنجم

ترجیح نور مادون قرمز IR به نور مرئی

در بسیاری موارد در صورتی که امکان استفاده از نور مرئی در محیط وجود دارد طراح از دوربین های مداربسته دید در شب استفاده می کند، این در حالی است که نور مادون قرمز در مقابل نور مرئی نقاط ضعف زیاد و تنها یک مزیت دارد. نور مرئی امکان ایجاد تصویر رنگی در دوربین را فراهم می کند در حالی که نور مادون قرمز تنها تصاویر را به صورت سیاه و سفید ایجاد می کند.

ضریب نفوذ نور مرئی به مراتب از نور مادون قرمز بهتر است، به این معنا که نور مرئی بهتر و بیشتر در محیط پخش می شود و از برخی سطوح مانند شیشه بهتر عبور می کند. نور مرئی امنیت عمومی محیط را نیز بالا می برد. تحقیقات نشان داده معمولا احتمال اتفاق افتادن جرم و سرقت در محیط هایی که روشن هستند کمتر است. البته نور مادون قرمز یک مزیت بزرگ دارد و آن نامرئی بودن آن است. استفاده از نور مادون قرمز تنها در محیطهایی به نور مرئی ارجحیت دارد که به دلایل امنیتی شما نخواهید وجود دوربین مشخص باشد.

راه حل اشتباه پنجم

مجهز بودن دوربین به دید در شب مادون قرمز موضوع مثبتی است اما در صورتی که دید در شب دوربین برای روشن کردن محیط کافی نیست بهترین راه این است که از پروژکتور نور مرئی برای روشن کردن محیط استفاده کنید. این کار هم ارزان تر و هم منطقی تر است.

اشتباه ششم

استفاده از دوربین های لنز متغیر (وریفوکل) برای اتاق ها و محیطهای عادی

دوربین های لنز متغیر یا وریفوکال امکان تنظیم زاویه دید دوربین پیش از نصب را برای شما فراهم می کنند. این دوربین ها معمولا در مواردی استفاده می شوند که شما نیاز به زاویه دید خاصی داشته باشید یا لنز ثابت با زاویه مناسب شما موجود نباشد. استفاده از چنین لنزی در محیطی که در آن نیاز به یک لنز کاملا باز باشد تنها افزایش هزینه ها را به دنبال خواهد داشت. دوربین های لنز ثابت معمولا با زوایای کاملا باز ساخته می شوند و امکان پیدا کردن دوربین با لنز ثابت مناسب برای محیطهایی مانند اتاق ها به سادگی فراهم است.

راه حل اشتباه ششم

سعی کنید تا جای ممکن نیاز خود را با دوربین های لنز ثابت برآورده کنید و استفاده از دوربین های وریفوکال را به کاربری های خاص محدود کنید.

اشتباه هفتم

استفاده از دوربین های بولت در کاور بیرونی

در مقاله دوربین بولت چیست و چه مزایایی دارد به دلایل استفاده از انواع دوربین بالت اشاره شد. دوربین های بولت عموما با بدنه ضد آب تولید می شوند و اصلی ترین دلیل استفاده از کاورها بیرونی محافظ از دوربین در مقابل گرد و غبار است. از آنجا در هنگام نصب دوربین باید شیشه جلوی کاور را نیز جدا کنید، کاور فلسفه وجود خود را از دست خواهد داد.

راه حل اشتباه هفتم

در صورتیکه از کاور برای بزرگ جلوه دادن دوربین استفاده می کنید احتمالا طرز فکر شما نسبت به سیستم مداربسته کمی از واقعیت دور است. همچنین نصب دوربین داخل کاور هیچ کمکی به محافظ از آن در مقابل سرقت نخواهد شد. بهتر است هزینه ای که بابت خرید کاور انجام داده اید را برای خرید یک دوربین بهتر و مناسب تر استفاده کنید.

اشتباه هشتم

استفاده از دوربین های بیسیم برای کاهش هزینه ها

دوربین مداربسته بیسیم همچنان به عنوان سیستم هایی نسبتا بی ثبات به شمار می روند. استفاده از دوربین بیسیم گرچه هزینه کابل کشی را برای شما کاهش خواهد داد اما هزینه استفاده از دوربین بیسیم به مراتبط بیشتر از دوربین های معمولی است و ثابت این سیستم ها نیز بسیار کمتر است.

راه حل اشتباه هشتم

سعی کنید تا جای ممکن از سیستمهای مداربسته بیسیم استفاده نکنید. شاید در آینده تکنولوژی در رابطه با این تجهیزات بالارفته و امکان استفاده از آنها فراهم شود اما در حال حاضر استفاده از این دوربین های توصیه نمی شود.