رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به امکان هک شدن برخی از دوربین‌های مداربسته، هشدار داد: تنظیمات ایمنی دوربین‌های مدار بسته خود را جدی بگیرید.

امروزه دوربین‌های مداربسته یکی از اجزای امنیتی منازل، شرکت‌ها و کسب‌وکارها هستند و این نکته حائز اهمیت است که نصب دوربین‌های مداربسته همان‌طور که باعث بالا رفتن امنیت می‌شود، در صورت عدم رعایت ملاحظات ایمنی می‌تواند زمینه سوءاستفاده را فراهم آورد.

قابلیت اتصال دوربین مداربسته به شبکه و اینترنت، ضبط یا انتقال و مشاهده تصاویر زنده از راه دور باعث شده تا کاربران بیش از گذشته به دنبال استفاده از دوربین‌های جدید و بروز باشند.

همین قابلیت‌های جدید اگر به‌ درستی مدیریت نشوند می‌توانند زمینه سرقت اطلاعات را به دنبال داشته و امکان نفوذ هکرها به شبکه داخلی و هک دستگاه ضبط کننده ویدئویی شبکه (NVR) را فراهم آورد.

دسترسی غیرمجاز به تصاویر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه می تواند از طریق دسترسی به سرورهای شرکت‌های سرویس‌دهنده، دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها، دسترسی با استفاده از کدهای مخرب ابزارهای Exploit و سوءاستفاده از آسیب‌پذیری نرم‌افزاری دستگاه‌ها و هک با استفاده از روش اسکن پورت و آی‌پی ثابت(IP valid) صورت پذیرد؛ لذا لازم است هموطنان عزیز در این خصوص موارد ایمنی را در نظر بگیرند.