یکی از چالش های بزرگ در مورد نصب دوربین، نقاط کور دوربین مدار بسته است. نقاط کور دوربین مدار بسته، صرف نظر از کیفیت یا هزینه مشکلات بسیار زیادی برای کاربران ایجاد می کنند. ما در این مطلب راه هایی را معرفی می کنیم تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

نقاط کور دوربین مدار بسته

گاهی با وجود دوربین مدار بسته، باز هم سرقت یا سایر جرم ها اتفاق می افتند. ممکن است این اتفاق ها، از دید دوربین های مدار بسته دور بمانند. حال این سوال پیش می آید که دلیل این موضوع چیست؟ چرا بسیاری از خانه ها و فروشگاه ها با وجود دوربین های مدار بسته مورد سرقت قرار می گیرند؟ بخشی از این امر به دلیل وجود نقاط کور دوربین امنیتی است. این موضوع خطرات جدی برای اموال و امنیت ایجاد می کند. وجود نقاط کور به خصوص اگر به آن ها دقت نداشته باشید بسیار خطرناک است.

معمولا سارقان حرفه ای قادر به تشخیص نقاط کور دوربین هستند، بنابراین این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. محل نصب دوربین ها را مجددا بررسی کنید و در صورت وجود نقطه کور در محل نصب تجدید نظر کنید. خوشبختانه شما می توانید از چندین طریق از وجود این نقاط کور در دوربین مدار بسته جلوگیری کنید. اولین قدم برای این کار، پیدا کردن نقاط کور دوربین مدار بسته است.

نقاط کور در دوربین مداربسته :

به طور کلی ۳ نقطه مهم وجود دارد که ممکن است دوربین مداربسته قدر به مانیتورینگ و شناسایی آن نباشد:

 • زیر دوربین مداربسته:

معمولا از زیر دوربین مداربسته ، تا شعاع یک متری آن ، نمی توان تصویربرداری کرد.

 • روبروی تابش نور خوشید یا منبع نور

نور عامل مهمی در تصویربرداری دوربین مداربسته به شمار می رود اما وجود منبع نور شدید و مستقیم منجر به تیره شدن اجسام و سوژه های مد نظر ، در دوربین مداربسته می شود.

 • اختلاف زیاد نور در فضای بسته

این مشکل در دوربین مداربسته ای که رو به درب ورودی یا در پارکینگ نصب شده باشد ، پیش می آید.

هنگامی که در ورودی را باز کنید ، تضاد نور شدید محیط بیرون و نور کم فضای داخلی ، باعث تاریک شدن سوژه می گردد.

 

نحوه پیدا کردن نقاط کور دوربین مدار بسته

نقطه کور به مناطقی گفته می شود که در دید محیطی دوربین امنیتی نصب شده نباشند. از آنجایی که هر دوربینی بر محدوده خاص خود نظارت دارد، هیچ دوربینی به تنهایی نمی تواند بر کل منطقه مد نظر دید داشته باشد. برای بدست آوردن نقاط کور دوربین، باید قبل از هر چیز، منطقه و زاویه دید (FOV) دوربین خود را پیدا کنید. به دلیل لنزهای مختلف مانند لنزهای ثابت ۴، ۶ یا ۸ میلی متری یا دوربین با لنزهای واریفوکال، زاویه دید های متفاوتی وجود دارد.

معمولاً یک لنز ثابت ۴ میلی متری زاویه دید ۸۰ درجه ای به شما ارائه می دهد. نواحی خارج از میدان دید ۸۰ درجه، نقاط کوری هستند که دوربین شما قادر به پوشش آن نیست. بهترین راه برای پیدا کردن نقاط کور، قرار دادن دوربین به صورت آزمایشی در یک محل و درخواست از یکی از دوستان، اعضای خانواده یا همسایه مورد اعتماد خود برای ورود و گردش در زوایای مختلف منطقه نصب دوربین است. این قسمت ها را با دقت بررسی کنید:

 • درب جلوی محل مورد نظر
 • ورودی های دیگر (ایوان پشتی، درب گاراژ و غیره)
 • جلوی هر یک از پنجره ها

در حالی که بقیه افراد بررسی می کنند، شما تصویر دوربین را کنترل کنید. این روزها سیستم های امنیتی به شما امکان می دهند تا به راحتی توسط دستگاه تلفن همراه خود این کار را انجام دهید. البته این را در نظر داشته باشید که همه نمایشگر ها را برای دیدن تصویر، کنترل کنید. به عنوان مثال، ممکن است آنچه در مانیتور تلویزیون شما قابل مشاهده است، در صفحه iPhone شما دیده نشود.

نحوه جلوگیری از بوجود آمدن نقاط کور در دوربین مدار بسته

یکی از اولین اقداماتی که برای جلوگیری از ایجاد نقاط کور می توان انجام داد، گرفتن عکس از مناطقی است که می خواهید از آن تصویر داشته باشید. دقیقا از مکان هایی که پیش بینی می کنید دوربین های مدار بسته خود را قرار است نصب کنید عکس بگیرید که به شما کمک کند تا موارد زیر را تعیین کنید:

 • برای داشتن حداکثر پوشش به چه لنزهایی نیاز دارید
 • از محل قرار گیری دوربین چقدر فاصله دارید
 • منطقه نظارت چقدر گسترده است
 • گرفتن این عکس ها به نصاب ها و کارشناسان این حوزه کمک می کند که از این تصاویر و نیز نقشه ساختمان برای شناسایی مکان های ایده آل نصب و استفاده از بهترین نوع تجهیزات بهره ببرند.
 • شما می توانید از حسابگر لنز دوربین مدار بسته خود برای اندازه گیری لنز مورد نیاز محل استفاده کنید. 
 • برای جلوگیری از دستکاری دوربین مداربسته توسط خرابکاران و مجرمان ، لازم است راهکار هایی را جهت انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته ، بدانید:
 • انتخاب مکان ایده آل برای نصب دوربین مداربسته در ساختمان
 • در نظر داشتن حوادث طبیعی
 • توجه داشتن به نور محیط
 • مشخص کردن سوژه مورد نظر
 • ارزیابی مقاومت بالای بدنه دوربین مداربسته
 • زاویه دوربین مداربسته

نکته ۱: در مکان خود متمرکز شوید

کیفیت بالای تجهیزات با اینکه نقش بسیار مهمی در از بین بردن نقاط کور دوربین مدار بسته شما دارند، با این حال، یکی از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای محافظت از اموال خود انجام دهید، پیش بینی و استراتژیک کردن موقعیت دوربین هایتان است.

توصیه می کنیم برای تصمیم گیری درمورد محل قرارگیری دوربین های امنیتی منزل با یک فرد حرفه ای مشورت کنید. شما با این کار می توانید احتمال بروز نقاط کور را تا حد زیادی کاهش دهید و آرامش بیشتری به واسطه اینکه دوربین های امنیتی شما وظیفه خود را برای محافظت از اموال و خانواده تان انجام می دهند داشته باشید.

نکته ۲: دوربین مدار بسته با زاویه دید گسترده تهیه کنید

محل نصب دوربین امنیتی نقش مهمی در به حداقل رساندن نقاط کور ایفا می کند. شما همچنین می توانید با انتخاب یک دوربین امنیتی زاویه دید گسترده، وجود نقاط کور در دوربین مدار بسته را به حداقل برسانید.

دوربین امنیتی چند سنسوره یا پانورامای چشم ماهی

دوربین امنیتی ۳۶۰ درجه ای پانورامای چشم ماهی یک انتخاب عالی است که بهتر از دوربین IP ثابت عمل می کند و دارای نمای اطراف ۳۶۰ درجه و بدون نقطه کور است. اغلب فروشگاه های بزرگ زنجیره ای از این نوع سیستم دوربین مدار بسته استفاده می کنند.

دوربین مداربسته PTZ

دوربین های امنیتی پانوراما با اینکه برای مشاهده هر نقطه کور بسیار عالی هستند اما مقرون به صرفه نیستند. اگر شما بودجه معقولی دارید، می توانید یک دوربین امنیتی PTZ که به نوعی جایگزین دوربین پانورامای چشم ماهی است تهیه کنید. این دوربین از چرخش عمودی ۳۶۰ درجه و افقی ۱۸۰ برخوردار است. شما بوسیله ریموت PTZ می توانید هر جا که هستید، بر منطقه نظارت کنید.

نکته ۳: تاثیر فاکتور های خارجی را در نظر بگیرید

تأثیر نور خورشید در حال حرکت (و تاریکی) را بر نقاط کور دوربین های امنیتی خود در نظر بگیرید. البته عوامل بیرونی بیشتری وجود دارند که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، چرخیدن شاخه ای به خاطر وزش باد کافی است تا باعث ایجاد نقطه کور شود. در زمان تابستان، یک درخت پر از برگ ممکن است آفتاب صبح را از بین ببرد. اما در زمستان، آن درخت بدون برگ (و خورشید نزدیک به افق) می تواند یک چالش کاملاً جدید باشد. پس حداقل به صورت فصلی در طول سال این عوامل خارجی را کنترل کنید.

نکته ۴: نقاط کور را کنترل کنید

عوامل طبیعی تنها دلایلی نیستند که ممکن است باعث ایجاد نقاط کور غیر منتظره در دوربین مدار بسته شما شوند؛ اگر دوربین شما توسط مهاجمان به راحتی قابل دسترسی باشد، به راحتی می تواند آسیب ببیند یا میدان دیدش مختل شود.