سنسور دوربین مداربسته چیست و چگونه کار میکند؟

قلب هر دوربین دیجیتال سنسور تصویر آن است. سنسور تصویر، قطعه‌ای کوچک است که از نقاط بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است.

چیپ تصویر یا همان سنسور دوربین مداربسته با دریافت نور از لنز دوربین و تفکیک طیف‌های نوری (مثل منشور) رنگ‌ و کیفیت تصویر نشان داده شده توسط دوربین مداربسته را تعیین می‌کند. چیپ تصویر نور را به سیگنال‌های الکترونیکی (الکترون) تبدیل می‌کند.

این سیگنال‌ها سپس به ولتاژ تبدیل شده و سپس به شکل سیگنالی مناسب و قابل انتقال در می‌آید. در دوربین‌های آنالوگ سیگنال به وجود آمده آماده خروج از دوربین و انتقال توسط کابل می‌شود ولی در دوربین‌های دیجیتال یک مبدل A/D آنالوگ به دیجیتال وجود دارد که پس از تبدیل سیگنال‌ها به اطلاعات دیجیتالی اجازه خروج آنها از دوربین را صادر می‌کند.

بنابراین از طریق این سنسور دوربین مداربسته است که دوربین شما تصویر را به صورت دیجیتالی ذخیره می‌کند. به جز دوربین های مدار بسته، از این قطعه در دیگر ابزارهای تصویر برداری هم استفاده می‌شود. چیپ تصویر در برخی دوربین‌هایی که در مراکز فروشگاهی (با انواع مختلف اجناس و رنگ‌ها سر و کار دارند) به همراه دو فیلتر دیگر تعبیه می‌شود تا با تقسیم نور دریافتی به دو قسمت هم کیفیت تصویر ارسالی به نمایشگر را افزایش دهند و هم برداشت دقیق‌تری از رنگ جسم داشته باشند.

انواع سنسور دوربین مداربسته کدامند ؟

چیپ‌های تصویر یا همان سنسور دوربین مداربسته با توجه به جنس ساخت، شرکت سازنده، تعداد پیکسل، هندسه و شکل به انوع مختلفی تقسیم می‌شوند. چیپ تصویری که دارای تعداد پیکسل زیادی است کیفیت بسیار خوبی از تصویر را نشان خواهد داد. مثل چیپ تصویر مگاپیکسل، توجه شود هر کدام از پیکسل‌های موجود بر روی چیپ یا سنسور تصویر تنها یکی از ۷ رنگ اصلی را به خود می‌گیرد. در ادامه برخی انواع چیپ یا سنسور تصویر را معرفی می‌کنیم.

۱٫ سنسور AR0141 1.4” ۷۲۰HD:

این سنسور ساخت شرکت آپتینا برخلاف عنوان خوبی که دارد کیفیت تصویر خروجی آن بیش از ۱ مگا پیکسل نیست. کیفیت خروجی این چیپ معادل ۷۲۰p یا کیفیت HD است.

۲٫ سنسور AR0130 1.3”:

در این چیپ، تصویر خروجی دارای تعداد ۱٫۳ مگاپیکسل است. در واقع هر تصویر برداشت شده توسط لنز دوربین به ۱٫۳ میلیون پیکسل تقسیم می‌شود. این سنسور نیز ساخت شرکت آپتینا یکی از سازندگان معتبر و موفق در زمینه دوربین‌های فیلمبرداری است.کیفیت خروجی از این چیپست ۹۶۰p یا معادل Full HD است.

۳٫ AR0230 2.3”:

در این چیپ تصویر خروجی ۲٫۳ مگاپیکسل کیفیت خواهد داشت. کیفیت خروجی از این چیپ ۱۰۸۰p یا معادل Ultra Full HD است.

۴٫ سنسورهای اقتصادی Omni Vision

نوع دیگری از چیپ‌های تصویر را شامل می‌شوند. از مایع کریستالی در ساخت آنها استفاده شده و قیمت به مراتب پایین‌تری نسبت به سایر چیپ‌ها دارند. کیفیت تصویر خروجی نیز پایین‌تر بوده و مناسب برای محیط‌هایی با تنوع رنگی کم است مثل فضای باز.

۵٫ سنسور دوربین مداربسته سونی:

این نوع سنسورها داری کیفیت و قیمت بالایی هستند. مثل IMX225 که کیفیت تصویر ۱٫۳ مگاپیکسلی ایجاد می‌کند یا چیپست IMX238 که یک تصویر با تعداد پیکسل ۱٫۴ میلیون به وجود می‌آورد.

یک توصیه: نوع دوربینی که انتخاب می‌کنید بهتر است متناسب با محیط کسب و کارتان باشد از خرید دوربین‌های گران قیمت برای محیط باز خودداری کنید. همچنین برای فروشگاه خود از یک دوربین با کیفیت تصویر مطلوب و بالا استفاده کنید.