دوربین مداربسته، به عنوان یک عامل بازدارنده در وقوع جرایم، حفظ حریم شخصی، جان و اموال مردم به محبوبیت بسیاری رسیده است. شرکت داهوا، یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده نظارت تصویری می‌باشد، طیف گسترده ای از محصولات را ارائه کرده است. بنابراین انواع دوربین مداربسته داهوا، می‌توانند ما را در نظارت و کنترل هر نوع محیطی یاری سازند. در این مقاله، طیف گسترده ای از محصولات داهوا و کاربرد آن‌ها را شرح خواهیم داد.

نقش انواع دوربین مداربسته داهوا در زندگی روزمره ما

همانطور که می‌دانیم، سبد کالای داهوا شامل دوربین‌های مختلف و کاربردی از دوربین‌های بولت، دام و اسپید دام می‌شود که در هر نیازی و کاربردی کارآمد می‌باشند. سبد کالای محصولات نظارتی داهوا شامل: دوربین‌های حرارتی، پلاک خوان، تشخیص و شناسایی چهره، ضد انفجار، ضد اکسایش، پانوراما (چند لنزی)، تکنولوژی‌های WizMind و WizSense می‌شوند.

دوربین‌های پلاک خوان: دوربین‌های ANPR یا پلاک خوان، از انواع دوربین مداربسته داهوا هستند که می‌توانند ما را در کنترل تردد خودروها یاری سازند. این دوربین بر مبنای سرعتی که پشتیبانی می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال دوربین ITC-۲۳۷، یک دوربین ۲MP تحت شبکه می‌باشد که می‌تواند پلاک خودروها را تا سرعت ۲۰Km/h را تشخیص و ثبت کند و با دیتا بیس مقایسه نماید، در نهایت گزارشات کاملی را ارائه می‌کند. این دوربین‌ها، می‌توانند در ورودی پارکینگ‌های منازل، مراکز تجاری، ادارات مورد استفاده قرار گیرند.

دوربین‌های حرارتی: دوربین‌های Thermal یا حرارتی، از سری دوربین‌های پرکاربرد داهوا می‌باشند که می‌توانند در پیشگیری از آتش سوزی و اتفاقات غیر منتظره در مزارع، مراکز نظامی، پالایشگاهی، جنگل‌ها و … مناسب باشند. این نوع از انواع دوربین مداربسته داهوا، می‌توانند مسئولین را در کنترل دقیق‌تر مرزها، مراکز نظامی و … و همچنین تفکیک انسان از ابزار آلات جنگی یاری سازد.

دوربین‌های تکنولوژیWizMind : این تکنولوژی اخیراً توسط شرکت داهوا ارائه شده است و بر مبنای هوش مصنوعی می‌باشد. این نوع از انواع دوربین مداربسته داهوا، می‌تواند به آنالیز دقیق محیط پیرامون چون: تجزیه و تحلیل رفتار انسان، کنترل وسایل نقلیه، تشخیص تجمع افراد، ردیابی هوشمند انسان، تشخیص پلاک و چهره، شمارش افراد، تشخیص حرکت هوشمند، دسته بندی وسایل نقلیه و انسان و تصویربرداری حرارتی بپردازد.

در ادامه به معرفی چند دوربین از تکنولوژی WizMind می‌پردازیم.

LED: این دوربین تحت شبکه ۲MP از تکنولوژی WizMind می‌باشد و قابلیت‌هایی چون شمارش افراد، تشخیص پرسه زنی و تجمع افراد، دسته بندی و تفکیک انسان از وسایل نقلیه، حرکت سریع، تشخیص عبور از خط و محدوده ممنوع را فراهم می‌سازد. بدنه این دوربین Full Color، بر مبنای استانداردهای IP۶۷ (مقاومت در مقابل رطوبت، گرد و غبار، باران و برف) و IK۱۰ (مقاومت در برابر ضربات خارجی) طراحی شده است.

PSDW۸۳۲۴۲M-A۳۶۰-D۸۴۵L:این دوربین PTZ تحت شبکه، دارای قابلیت پانوراما ( ۸ لنز ۴MP و یک لنز ۸MP ) می‌باشد. این دوربین که از تکنولوژی WizMind، می‌باشد می‌تواند امکاناتی چون : شمارش افراد، ردیابی هوشمند، تراکم افراد و وسایل نقلیه، عبور از خط و محدوده ممنوع و … را فراهم سازد.

دوربین‌های تکنولوژیWizSense :این تکنولوژی نیز بر مبنای هوش مصنوعی می‌باشد و اخیراً توسط شرکت داهوا ارائه شده است. از جمله قابلیت‌های چشمگیر این تکنولوژی، AI Coding (کاهش پهنای باند بر مبنای هوش مصنوعی و تشخیص رفتار انسان می‌باشد.)، قابلیت بازدارنده محیطی، تصویربرداری حرارتی، شناسایی چهره، تشخیص حرکت هوشمند، حفاظت محیط پیرامون و …. می‌باشد. این نوع از انواع دوربین مداربسته داهوا، هشدارهای کاذب را به حداقل می‌رسانند و این امکان را دارد تا با LED تعبیه شده بر روی خود، به عنوان عاملی بازدارنده عمل کند و مانع ورود افراد به نواحی غیر مجاز شود و یا مانع از دسترسی افراد غیر مجاز به مناطق حساس شود.

در ادامه به معرفی چند محصول از این تکنولوژی می‌پردازیم.

NVR۴۸۱۶-۴KS۲/I: این دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه ۱۶ کانال، از ۸ هارد با ظرفیت ۱۰TB پشتیبانی می‌کند. این محصول از تکنولوژی WizSense می‌باشد و از قابلیت‌های پلاک خوانی ANPR، حفاظت پیرامون، شناسایی چهره و … پشتیبانی می‌کند و یک انتخاب خوب برای پروژه‌هایی می‌باشد که آنالیز دقیق محیط و ظرفیت فضای ذخیره سازی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. این دستگاه ذخیره ساز از دوربین‌های تحت شبکه تا رزولوشن ۸MP نیز پشتیبانی می‌کند.

IPC-HFW۳۴۴۹E-AS-LED: این دوربین بولت ۴MP تحت شبکه از تکنولوژی WizSense می‌باشد و قادر است تصاویر تمام رنگی را در روز و شب ارائه نماید. همچنین می‌تواند با استفاده از قابلیت میکروفن داخلی، صدای محیط پیرامون را ذخیره نماید و Micro SD Card تا حافظه ۲۵۶GB را پشتیبانی نماید. بدنه این دوربین بر مبنای استاندارد IP۶۷، طراحی شده است.

IPC-HDBW۳۸۴۱E-AS: این دوربین دام ۸MP تحت شبکه نیز از تکنولوژی WizSense می‌باشد. این دوربین یک پورت ورودی و خروجی صدا می‌باشد و می‌تواند صداهای محیط پیرامون را به همراه تصویر ارائه نماید و همچین Micro SD Card تا حافظه ۲۵۶GB را پشتیبانی نماید. بدنه این دوربین نیز بر مبنای استانداردهای IP۶۷ و IK۱۰ طراحی شده است.

کلام آخر در خصوص معرفی انواع دوربین مداربسته داهوا

سبد محصولات داهوا، آنقدر متنوع و وسیع است که می‌توانند در هر نیاز و کاربردی مورد استفاده قرار گیرند. در این مقاله به معرفی انواع دوربین مداربسته داهوا پرداخته شد و به شرح چند محصول از سبد کالای داهوا پرداخته شد. طراحی محصولات داهوا، به گونه‌ای است که می‌توانند به عنوان انتخابی کامل و عالی برای نظارت و آنالیز محیط مورد استفاده قرار گیرند.