دوربین مداربسته پانوراما چیست

دوربین مداربسته پانوراما نوعی دوربین مداربسته است که یک میدان دید وسیع را پوشش می دهد. این نوع دوربین‌ ها در مکان‌ هایی که نیاز به نظارت بر یک منطقه بزرگ وجود دارد، مانند فروشگاه‌ ها، ادارات، و مراکز تجاری، کاربرد زیادی دارند. در این مقاله به معرفی کامل دوربین های مداربسته پانوراما می پردازیم.

دوربین پانوراما، دوربین مداربسته ای است که میدان دید وسیع تری را پوشش می دهد. در این دوربین‌ ها یک یا چند لنز استفاده می‌ شود تا تصویری ۳۶۰ درجه یا ۱۸۰ درجه از یک محیط ثبت کنند. بنابراین ویژگی، دوربین های پانوراما برای نظارت بر مکان های بزرگی مانند فروشگاه‌ ها، ادارات، و مراکز تجاری بسیار مناسب خواهند بود.
از طرف دیگر دوربین‌ های پانوراما به دلیل طراحی خاص، نصب بسیار آسانی دارند و همچنین نسبت به دوربین‌ های مداربسته معمولی قیمت و هزینه کمتری نیز برای کاربر خواهند داشت.

ممکن است نام دوربین های پانوراما به گوشتان خورده باشد فردی استفاده از آنهارا به شما پیشنهاد داده باشد اما شما اطلاعاتی درباره چیستی این دوربین نداشته باشید به همین دلیل نیز وارد این مقاله شده اید و می توانید به طور کامل تنها با چند دقیقه مطالعه با پانوراما آشنا شوید.

پیشرفت تکنولوژی بر روی دنیای دوربین مداربسته نیز تاثیر بسیاری گذاشته است و باعث شده مدل های بسیار متنوع و کاربری ای از آنها روانه بازار شوند که دوربین پانوراما نیز یکی از آنها، این محصول متفاوت به دلیل قابلیت های زیادی که دارد توانسته طرفداران زیادی را جذب کند.

دوربین مداربسته پانوراما چیست؟

پانوراما دوربینی است که یک تفاوت اساسی با دیگر مدل ها دارد و آن دید ۳۶۰ درجه آن است، این دستگاه می توانید به صورت ۱۸۰ درجه افقی و ۱۸۰ عموری پوشش داشته باشد و محدوده دید وسیعی دارد.

پانوراما مناسب فضا های داخلی است و به سقف متصل می شود و اگر آن را به دیوار وصل کنید تصویر مطلوبی دریافت نمی کنید اما اگر در جای درست قرار بگیرد می تواند به کاربردی ترین دوربین شما تبدیل شود.

۲ مدل از بهترین دوربین های مداربسته پانوراما

دوربین پانوراما دارای دو مدل بسیار کاربردی و خاص است که آنهارا در این قسمت به طور کامل معرفی کرده ایم.

۱٫ دوربین پانوراما مدل v380 pro

یک دوربین بسیار کوچک، خوش ساخت، زیرا و اقتصادی، در آن از یک لنز چشم ماهی استفاده شده است که دید ۳۶۰ یا پانوراما دارد.

کیفیت تصویرش ۲ مگاپیکسل و است به صورت ۱۰۸۰p ویدئو ضبط می کند که با آن می توانید تمام جزئیات را به خوبی مشاهده کنید و هیچ تاری یا بد کیفیتی ای ندارد.

در ساخت دوربین از تکنولوژی IP یا تحت شبکه استفاده شده است و به این معناست که برای مشاهده فایل های ضبط شده آن نیازی ندارید که یک مانیتور را با سیم متصل کنید بلکه بدون محدودیت هرکجای این کره خاکی که باشید با تلفن خود به دوربین وصل می شوید و به فایل های ضبط شده دسترسی پیدا می کنید.

همچنین می توانید با متصل شدن به دوربین به صورت زنده از آن استفاده کنید یا صدای خود را از طریق اسپیکر قدرتمندی که دارد پخش کنید و با هرفردی که نزدیک آن قرار گرفته است با تلفن خود صحبت کنید و با این قابلیت سارقین را فراری دهید.

دوربین به دید در شب خودکار مجهز شده است و در هنگامی که شرایط نوری مطلوبی وجود نداشته باشد این قابلیت را فعال می کند تا در تاریکی تصاویر سیاه و سفید اما با وضوح ضبط کند.

فایل های ضبط شده آن را نیز می توانید در فضای ابری، حافظه تلفن یا یک مموری کارت تا حداکثر حافظه ۶۴ گیگ ذخیره کنید که دو مورد اول بسیار ایمن تر است و اگر ویدئو ها در فضای ابری قرار بگیرند دیگر هیچ فردی جز شما به آنها دسرسی ندارد.

یکی دیگر از قابلیت های پرکاربرد آن سنسور های تشخیص حرکت است که به عنوان یک دزدگیر عمل می کند و اگر فردی وارد محدود دید دوربین شود به سرعت با ارسال پیامک شمارا مطلع می کند.

دوربین پانوراما تنها در مدل وای فای موجود است و می توانید آنرا در فضا هایی که مودم خانگی وجود دارد نصب کنید.

نصب این مدل نیز بسیار ساده است و هیچ نیازی به خرید سیم، دستگاه مرکزی یا نصاب ندارد بلکه به تنهایی می توانید آنرا هر جایی که خواستید با چند پیچ متصل کنید.

یک دوربین پانوراما دیگر اما با ظاهری بسیار متفاوت، این مدل همانند یک لامپ طراحی شده است که نصب بسیار بسیار ساده ای دارد و تنها کافی است آنرا به سرپیچ لامپ متصل کنید، هیچ سیم یا دستگاه اضافه ای نیز ندارد.

در مرکز دستگاه یک لنز چشم ماهی با دید ۳۶۰ درجه قرار دارد و در اطراف آن چندین LED کار شده است تا بتواند کار لامپ را نیز همزمان انجام دهد. همچنین با روشن کردن چراغ دستگاه دوربین مخفی می شود و با لامپ اشتباه گرفته می شود.

کیفیت تصویر این مدل نیز ۲ مگاپیکسل است و با رزولوشن ۱۰۸۰p ضبط ویدئو را انجام می دهد که با آن می توانید تصاویری با جزئیات بسیار با وضوحی دریافت کنید.

دوربین لامپی نیز از تکنولوژی IP برخوردار است و هیچ دستگاه مرکزی، سیم کشی، آداپتور، هارد دیسک یا هر خرج اضافه دیگری ندارد. شما می توانید با تلفن خود به دوربین متصل شوید تا ویدئو هایی را که ضبط کرده است را مشاهده یا به صورت زنده با آن نظارت کنید.

قابلیت مکالمه دو طرفه نیز دارد و شما با تلفن خود می توانید با افرادی که نزدیک دوربین قرار دارند صحبت کنید یا به صدای آنها گوش دهید.

برای ذخیره اطلاعات نیز می توانید از حافظه تلفن یا فضای ابری استفاده کنید که بسیار ایمن است اما اگر می خواهید در مصرف اینترنت صرفه جویی کنید می توانید یک مموری کارت تا حداکثر ظرفیت ۱۲۸ گیگ در آن قرار دهید تا این کار به صورت آفلاین انجام شود.

این دستگاه در دو مدل وای فای و سیم کارتی موجود است که اگر محل نصب شما دارای مودم است نسخه وای فای را تهیه کنید و اگر می توانید نسخه سیم کارتی را تهیه بفرمایید.

دستگاه دارای سنسور های مادون قرمز حساس به حرکت نیز است و می توانید برای آن یک بازه زمانی مشخص کنید تا اگر در آن وقت از شب یا روز فردی وارد محدوده نصب دوربین شد به سرعت شمارا مطلع کند