اگر شما از دوربین مداربسته استفاده می کنید، حداقل یک بار برایتان پیش آمده است که دوربین مداربسته ضبط نکند. در این لحظه باید به دنبال علت باشید که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند.

علت ضبط/ذخیره نکردن دوربین مدار بسته

 1. قطعی و شلی اتصالات
 2. کابل‌های آسیب دیده
 3. مشکلات در بازبینی (Playback)
 4. تنظیمات ضبط
 5. اختلال در شبکه
 6. کافی نبودن برق دوربین و دستگاه
 7. اختلال در دوربین مدار بسته
 8. پر بودن حافظه و هارددیسک
 9. شناخته نشده هارد توسط دستگاه
 10. سوختن هارد دوربین مداربسته
 11. خرابی کابل ساتا
 12. سوختن دوربین مداربسته
 13. سوختن پورت دستگاه
 14. بالا رفتن شدت جریان

۱٫ قطعی و شلی اتصالات

شل بودن اتصالات و قطعی در آنها موجب می‌شود ارتباط به‌طور کامل بین دوربین و دستگاه ضبط برقرار نشود. در نتیجه یکی از دلایل ضبط نکردن فیلم دوربین مداربسته اشکال در اتصالات است. فیش‌های BNC در سه نوع وجود دارند در مدل‌های پرسی این احتمال بیشتر وجود دارد که سست شده باشند. سوکت‌های شبکه اگر به درستی با کابل پرس نشده باشند ممکن است دارای قطعی باشند. برای شناسایی و رفع این مشکل اتصالات دوربین و دستگاه را بررسی کنید. می توانید با اتصالات دیگر تست کنید و ببینید آیا ضبط انجام می‌شود یا خیر.

۲٫ کابل‌های آسیب دیده

ممکن است پاسخ چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند در کابل‌ها باشد. بر اثر ساییدگی کابل به سطوح مختلف مانند دیوارهای سیمانی ممکن است کابل زخمی و دچار قطعی شود. پوسیدگی بر اثر سرما و گرمای شدید، در معرض باران و برف بودن نیز به کابل آسیب می‌زند. خمیدگی در بین مسیر، جویده شدن کابل توسط جوندگانی مانند موش و به طور کلی هر گونه صدمه و آسیب می‌تواند منجر به قطعی شود. بنابراین کابل‌ها را در مسیر بررسی کنید و در صورت نیاز کابل را با یک کابل سالم تعویض کنید.

۳٫ مشکلات در بازبینی (Playback)

گاهی ممکن است فیلم ضبط شده باشد و ما قادر به تماشای آن از طریق Play back نباشیم. در واقع اشکال در تنظیمات Playback و پخش تصاویر است. دقت داشته باشید رایج‌ترین اتفاقی که برای مشتریان رخ داده این است که تاریخ درستی را برای نمایش Playback انتخاب نکرده اند. در موارد کمی نیز دوربین را به درستی انتخاب نکردند. تنظیمات Playback را با مجدداً با دقت انجام دهید.

۴٫ تنظیمات ضبط

در سیستم‌های مداربسته شما می‌توانید ضبط را در زمانبندی‌های مختلف و طبق برنامه مشخص انجام دهید. به این ترتیب که به دستگاه اعلام می‌کنید در طی روز چگونه و در چه ساعت‌هایی فیلم ضبط کند. به عنوان مثال می‌خواهید فقط در زمانی که حرکتی در مقابل دوربین رخ داد فیلم ضبط شود. بنابراین اگر در ساعت۱۲ تا ۲ ظهر حرکتی روی نداده باشد فیلمی در آن زمان ضبط نخواهد شد. در نتیجه خیالتان آسوده که سیستم شما سالم است و مشکل جدی ندارید.

۵٫ اختلال در شبکه

اگر سیستم مداربسته شما تحت‌شبکه است و یا در بستر اینترنت ذخیره اطلاعات را انجام می‌دهد اختلال در شبکه و کندی یا قطعی اینترنت از دلایل ضبط نکردن فیلم دوربین مدار بسته است. بنابراین وضعیت شبکه را بررسی کنید. کم بودن پهنای باند نیز می‌تواند از علت‌های ضبط نکردن دوربین مداربسته باشد. با تغییر در برخی تنظیمات تصاویر دوربین، می‌توانید در استفاده از پهنای باند بهینه عمل کنید.

اگر در اتصال به شبکه پهنای باند کم باشد، سیگنال های ویدئویی ضعیف یا قطع می‌شوند. دور بودن دوربین های مدار بسته از روتر یکی از عوامل کم شدن پهنای باند و ضعف در سیستم وای فای است. وجود موانع فیزیکی زیاد بین دوربین مدار بسته و روتر یکی دیگر از عوامل است. این موضوع بیشتر با دوربین‌های بی‌سیم مرتبط است.

ایجاد اختلال و قطعی سیگنال های وای فای از عوامل کم شدن پهنای باند و عدم ضبط تصاویر توسط دوربین مدار بسته است. برای حل این مشکل، قبل از تماس برای تعمیر دوربین مدار بسته باید دوربین را به روتر نزدیک نموده و موانع فیزیکی را بردارید. استفاده از یک گسترش دهنده دامنه وای فای نیز کمک کننده است. اگر دوربین‌ها تحت شبکه بی‌سیم هستند، ممکن است با قطع شدن اینترنت ضبط تصویر قطع شود. بنابراین اتصال اینترنت را نیز مورد بررسی قرار دهید.

۶٫ کافی نبودن برق دوربین و دستگاه

دوربین مداربسته و دستگاه ضبط برای روشن شدن نیاز به برق دارند. در مواردی علت ضبط نکردن دوربین مدار بسته کافی نبودن برق و انرژی منبع تغذیه است. اگر آداپتور و منبع تغذیه متناسب با دوربین و دستگاه انتخاب نشود هم ممکن است به دوربین و دستگاه آسیب بزند و فیلمی ضبط نگردد. اگر سیگنال برق برای دوربین ضعیف باشد، سیگنال ویدیویی نیز ضعیف شده و موجب سیاه شدن تصویر می‌شود.

۷٫ اختلال در دوربین مدار بسته

ایجاد اختلال به صورت عمدی یا غیر عمدی نیز از علت‌های ضبط نکردن دوربین مداربسته است. فرض کنید دید دوربین با اسپری رنگ یا یک کاور کور شده باشد. در نتیجه با وجود روشن بودن دوربین، تصویری برای دستگاه ارسال نمی‌شود. وضعیت دوربین مداربسته را از این لحاظ مورد بررسی قرار دهید. موانع دید دوربین را نیز چک کنید.

۸٫ پر بودن حافظه و هارددیسک

اگر حافظه دوربین مداربسته پر شود دیگر فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات جدید وجود ندارد. از طرفی اگر تنظیمات به گونه ای باشد اجازه رونویسی روی اطلاعات قبل نباشد، ضبط متوقف می‌شود. اگر این مجوز از سمت کاربر صادر شده باشد نیز تصاویر قدیمی پاک شده و تصاویر جدید جایگزین می‌شود. بنابراین در زمان تنظیمات نحوه ذخیره سازی دقت کنید.

۹٫ شناخته نشده هارد توسط دستگاه

اگر هارددیسک توسط دستگاه شناخته نشود، دستگاه قادر به ذخیره‌سازی اطلاعات نخواهد بود. به منوی دستگاه ضبط بروید و در بخش هارد یا HDD، وضعیت هارد را چک کنید. خرابی در هارد و بدسکتورها از دلایلی هستند که مانع از ذخیره شدن فیلم و تصاویر دوربین مداربسته می‌شود.

۱۰٫ خرابی کابل ساتا

در صورتی که کابل ساتا یا برق مشکل داشته باشد هیچ تصویری از دوربین ها ضبط نخواهد شد. حتی اگر تمامی تنظیمات درست باشند. در این حالت معمولاً روی تصویر یک پیام هشدار از طرف دستگاه DVR یا NVR اعلام می شود. بهتر است کابل ساتا و کابل برق هارد را چک کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید.

۱۱٫ سوختن هارد دوربین مداربسته

چرا دوربین مداربسته فیلم ضبط نمی‌کند؟ زیرا هارددیسک سوخته است. بله سوختن هارددیسک هم منجر به ذخیره نشدن فیلم دوربین مدار بسته می‌شود. عوامل مختلفی باعث می‌شوند که هارد بسوزد، از جمله ضربه فیزیکی و یا نوسان برق. اگر مشتاق اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع هستید مقاله “علت خرابی هارد دوربین مداربسته” را بخوانید.

۱۲٫ سوختن دوربین مداربسته

از کار افتادن دوربین مداربسته و یا سوختن هم از علت‌های ضبط نشدن تصاویر است. برای اطمینان سلامت دوربین را چک کنید. علت‌های مختلفی وجود دارد که منجر به سوختن دوربین مداربسته می‌شود. از این دلایل می‌توان به آداپتور یا منبع تغذیه بی کیفیت، نوسان برق، صاعقه، ضربه و… اشاره کرد. برای پیشگیری از این عوامل پیشنهاد می کنم مقاله “علت سوختن دوربین مدار بسته” را مطالع کنید.

۱۳٫ سوختن پورت دستگاه

کارنکردن یا سوختن پورتی که دوربین مداربسته از طریق آن به دستگاه متصل است نیز مانع ذخیره شدن تصاویر می‌شود. دوربین را به پورت دیگری از دستگاه متصل کنید و عملکرد دوربین را بررسی کنید. برخورد صاعقه در مواردی موجب شده است که یک یا چند پورت دستگاه ضبط بسوزد و از کار بیفتد.

۱۴٫ بالا رفتن شدت جریان برق

گاهی ممکن است نوسانات برق صورت بگیرد و شدت جریان برق به طور ناگهانی افزایش یا کاهش یابد. این اتفاق باعث سیاه شدن تصاویر دوربین و قطع شدن ضبط تصاویر شده و یا حتی احتمال ایجاد خط های افقی بر روی تصاویر نیز است. بنابراین یکی از دلایلی که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند همین موضوع است.

باید توجه داشته باشید که گاه خسارت ناشی از نوسانات برق بسیار بیشتر و جبران ناپذیر است. در مواردی ممکن است باعث خرابی قطعات دوربین مداربسته شود. لذا توصیه می‌شود دوربین مداربسته را بر روی سطوح رسانا قرار ندهید و بهتر است از یک بلوک چوبی استفاده کنید. همچنین از محافظ‌های برق و UPS استفاده کنید.

اقدامات لازم برای برطرف کردن دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته

۱٫ DVR را مجددا راه اندازی کنید (Restart)

دستگاه دی وی آر را خاموش و از برق خارج کرده، یک دقیقه صبر کنید و دوباره به برق بزنید. دستگاه را مجدداً روشن کنید. در بیشتر مواقع با راه اندازی مجدد دستگاه ضبط DVR/NVR مشکل ضبط نکردن دوربین مداربسته برطرف می شود.

۲٫ ریست کردن دوربین مدار بسته و برگرداندن تنظیمات دوربین به حالت کارخانه (Reset Factory)

با انجام ریست دوربین مداربسته تمام تنظیمات و تغییراتی را که تا کنون انجام داده اید به حالت پیش فرض اولیه دوربین مدار بسته برگردانده می شود. برای یافتن دکمه ریست فکتوری در بیشتر دوربین های مدار بسته تحت شبکه بر روی بدنه یا برد به دنبال یک روزنه ریز باشید.

البته با این عمل History کارهایی که بر دوربین مداربسته اعمال شده نیز حذف می گردد. ممکن است این هیستوری در اشکال زدایی کمک کند. بنابراین بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی با مشاور و پشتیبانی محصول خود تماس حاصل نمایید.

۳٫ بروزرسانی نرم افزار فرم ور(Firmware)

چنانچه دوربین مداربسته روشن است و می توانید به صورت آنلاین از طریق وب تصاویر را مشاهده کنید. ولی با دستگاه های دیگر مثل VMS قادر به برقراری ارتباط نیستید، باید نرم افزار فرم‌ور دوربین مداربسته را بررسی کنید و در صورت لزوم اقدام به بروزرسانی نمایید. احتمالا با این کار مشکل شما رفع خواهد شد. دقت کنید بروزرسانی فرم ور باید با دقت انجام شود و نسخه درست برای این منظور انتخاب شود.

۴٫ مشکل سخت افزاری دوربین مداربسته و یا DVR و یا NVR

اگر تمامی راهکارهای ارایه شده را بررسی کردید اما مشکل همچنان باقی است و پاسخی برای این که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند نیافتید با متخصص در این زمینه تماس بگیرید. احتمال دارد دستگاه DVR و یا NVR دچار مشکل جدی تری شده باشد؛ آنگاه باید دستگاه تعمیر و یا تعویض شود.

۵٫ بررسی ظرفیت هارد

یکی دیگر از علت ذخیره نکردن دوربین مداربسته پر شدن حافظه دستگاه است. در این حالت DVR و NVR دیگر قادر به ادامه ضبط  نخواهد بود که در این مورد باید یکی از موارد زیر را انجام دهید.

 1. هارد دوربین مداربسته را پاک کنید.
 2. تنظیمات DVR را روی حالت OVERWRITE قرار دهید تا فیلم جدید روی فیلم قدیمی بازنویسی گردد.
 3. همچنین می توانید هاردی با ظرفیت بالاتر استفاده نمایید.
 4. در صورت تمایل می توانید از تصاویر ذخیره شده بک آپ بگیرید در لپ تاپ یا کامپیوتر و … و فضای هارد دستگاه خود را باز کنید.