انتخاب و خرید دوربین مداربسته بیشتر بر اساس نیاز کاربری افراد است. باتوجه به این که برای چه مکانی و با چه شرایطی قصد خرید سیستم مداربسته دارید، مدل دوربین مدار بسته فرق می کند. البته بودجه افراد نیز در این انتخاب تاثیرگذار است.

اما به طور کلی نظارت بر محیط و کنترل اوضاع و شرایط خواسته مشترک تمام کاربران است. هرچه این میزان پوشش دهی محیط توسط دوربین مداربسته بیشتر باشد، برای افراد رضایت بخش تر است. برای جلب رضایت افرادی که زاویه دید وسیعی را از دوربین مدار بسته انتظار دارند، تولیدکنندگان دوربین مدار بسته پانورما Panorama و چشم ماهی Fisheye را به بازار عرضه کردند. کارکرد این دو مدل دوربین مداربسته شباهت بسیاری به هم دارد. با این حال دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه چشم ماهی، تفاوت هایی نیز با دوربین پانورامیک دارد.

دوربین مداربسته پانوراما ( پانورامیک ) چیست ؟

برای دریافت تصویر از دوربین مداربسته پانوراما چند لنز در کنار یکدیگر قرار می گیرند.تصاویر دوربین پانوراما از کنار هم قرار گرتن این تصاویر تشکیل می شود. به بیان ساده تر، تصویر دوربین مدار بسته پانوراما به صورت یکپارچه نیست و از یک لنز دریافت نمی شود. تصاویر چند لنز در کنار هم قرار می گیرند و ترکیب می شوند. داشتن چند لنز در دوربین پانوراما باعث می شود تا به حرکت دادن و تغییر زاویه دید لنز دوربین نداشته باشید. به این ترتیب نیاز شما به خرید دوربین مداربسته اسپید دام برطرف می شود. تصاویری که به این ترتیب از دوربین مداربسته پانوراما به دست می آید از کیفیت بالایی برخوردار هستند. می توان گفت یک تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی در کیفیت تصویر پانورامیک دریافتی است.

ویژگی های دوربین مدار بسته PANORAMA

دوربین مداربسته پانوراما دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه است. به این ترتیب می توانید فضای وسیعی را با این دوربین تحت پوشش قرار دهید. این دوربین به راحتی نصب می شود و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. رزولوشن تصویر نیز ۱۰۸۰ است و تصاویر با این کیفیت ثبت و ذخیره می شوند. به دلیل اینکه جهت دید دوربین پانورما مشخص نیست، می تواند به طور نامحسوس بر تمامی محوطه پیرامون خود نظارت کند. برای دریافت یک تصویر کلی پانورامیک از محوطه بدون نصب چندین دوربین، می توان از دوربین مدار بسته پانوراما استفاده کرد. یک تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی در این است که دوربین پانوراما گزینه بسیار خوبی برای رصد کردن اتفاقات و تحرکات فضای مورد نظر است.

دوربین مدار بسته چشم ماهی

اگر مایل هستید زاویه ۳۶۰ درجه را با دوربین مداربسته مشاهده کنید، دوربین چشم ماهی بهترین گزینه است. دوربین مداربسته فیش آی، دارای سنسورهای چندگانه تصویر است که با کمک یک لنز وسیع به شما کمک می کند تا بتوانید منطقه مورد نظر را به راحتی تماشا کنید. البته تصاویر دوربین مداربسته Fisheye معمولا غیرواقعی و دارای قوس و خمیدگی است. با این حال می توان از این مدل دوربین مداربسته در فضاهای کوچک و یا بزرگ استفاده کرد. این انحنا و خمیدگی در تصاویر فیش آی نیز، یک تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی به شمار می رود.

ویژگی های دوربین مداربسته Fisheye چیست ؟

دوربین مدار بسته چشم ماهی به راحتی نصب می شود. این دوربین قادر است تا صدا را دو طرفه ارسال و دریافت کند. یعنی شما علاوه بر دریافت صدای محیط، می توانید با فردی که در آن جا حضور دارد نیز صحبت کنید. دوربین مداربسته فیش آی داارای قابلیت تشخیص حرکت MOTION DETECTION بوده و می تواند هنگام حرکت سوژه شروع به کار کند و تصاویر را ثبت کند. به این ترتیب حافظه دوربین نیز دیرتر پر خواهد شد. دوربین چشم ماهی دید در شب قوی دارد و می تواند هنگام شب نیز تصاویر واضحی را ثبت کند. این دوربین امکان اتصال کارت حافظه را نیز دارد.

تفاوت دوربین مداربسته پانوراما و دوربین مداربسته چشم ماهی در چیست ؟

با توجه به توضیحاتی که در قسمت های قبل داده شد، به راحتی می توان به تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی پی برد. این تفاوت ها آنچنان محسوس نیستند که این دو مدل دوربین را به کلی از یکدیگر متمایز کنند. اما به هر حال می تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشند. یکی از اصلی ترین تفاوت های دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی در قیمت آن ها است. بسیاری از افراد بخاطر پرداخت هزینه کمتر دوربین چشم ماهی را انتخاب می کنند. البته تنوع در مدل های دوربین مداربسته فیش آی و پشتیبانی این دوربین از VMSها نیز، از دیگر دلایل انتخاب آن توسط کاربران است.

همانطور که پیشتر ذکر شد تصاویر دوربین مداربسته پانوراما از به هم چسبیدن تصاویر چند لنز در کنار هم است. همین نکته باعث می شود تا کاربرانی که تمایل ندارند چسبیده شدن تصاویر در کنار هم قابل مشاهده باشد، از دوربین مداربسته چشم ماهی استفاده کنند. زیرا در نتیجه عملیات چسباندن تصاویر، گاهی بین تصاویر فضای خالی به وجود می آید.

عده ای از کاربران سیستم های نظارتی نیز تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی را در کیفیت تصاویر این دو دوربین می دانند. کیفیت تصویر دوربین پانوراما از دوبین چشم ماهی بالاتر است. دلیل پایین آمدن کیفیت تصویر دوربین مداربسته چشم ماهی میدان دید وسیع و تعداد پیکسل های موجود در آن است. با پخش شدن پیکسل ها، تراکم آن ها نیز پایین آمده و باعث کاهش و افت کیفیت می شود. اما دوربین پانوراما به دلیل چند لنزی بودن، تصویر باکیفیت تری را ارائه می دهد. با اینکه دوربین های فیش آی نیز پیشرفته تر شده و با رزولوشن بالا تولید می شوند و فرق آنچنانی با هم ندارند، اما همچنان تصاویر پانورامیک دوربین های پانوراما از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

معرفی دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی

دوربین مداربسته هایک ویژن DS-2CD6986F-H24VAC

دارای دوربین ۸ مگاپیکسلی و قابلیت پانوراما ۱۸۰ درجه است. این دوربین دارای ویژگی افزایش کیفیت، سوییچ روز و شب و پوشش تصویر است. همچنین دارای استاندارد IK10 است نشان دهنده ضدضربه بودن این دوربین است.

دوربین مداربسته چشم ماهی هایک ویژن IP مدل DS-2CD6362F-IVS

این محصول دارای دوربین ۶ مگاپیکسلی و لنز ثابت است و تا ۱۵ متر برد دید در شب دارد. جنس بدنه آن از فلز و پلاستیک بوده و دارای استاندارد IP66 و IK10 است. این دو استاندارد نشان می دهند که این مدل دوربین چشم ماهی هایک ویژن در برابر ضربه و رطوبت دارای مقاومت است. همچنین تا از رم و کارت حافظه تا گیگ ۱۲۸ را پشتیبانی می کند.

دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی؛ چشم انداز وسیع و گسترده پیرامون شما

همانطور که ذکر شد، دوربین مدار بسته پانوراما و فیش آی زاویه دید وسیعی را به کاربران سیستم های نظارتی می دهند. این دوربین ها علی رغم شباهت های فراوانی که دارند فرق هایی نیز دارند. به عنوان مثال یک تفاوت دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی در کیفیت تصاویر این دو دوربین است. دوربین مداربسته پانوراما با کمک چند لنز و قرار دادن تصاویر آن ها در کنار یکدیگر تصویر گسترده ای را ارائه می دهد. همین امر سبب پایین آمدن کیفیت تصویر پانورامیک می شود. از طرف دیگر دوربین مداربسته چشم ماهی دارای لنز وسیعی است و تصویر یکنواختی را دریافت خواهید کرد. یک تفاوت دیگر دوربین مدار بسته پانوراما و چشم ماهی در قیمت این دو دوربین است. دوربین مدار بسته چشم ماهی از قیمت پایین تری برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از کاربران ترجیح می دهند که از دوربین فیش آی استفاده کنند.